6. FSTP


V rámci tohoto tematického okruhu naleznete bližší informace k výzvám, které bude vypisovat NÚKIB v roli NKC, včetně pravidel podání žádosti a poskytnutí finančních prostředků.

Aktuální výzvy NKC

2. Výzva k podávání projektů Národního koordinačního centra „CyberCertification Boost: Podpora rozvoje certifikačních kapacit v kybernetické bezpečnosti“

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost v roli Národního koordinačního centra v oblasti kybernetické bezpečnosti vyhlašuje 2. Výzvu k podávání projektů Národního koordinačního centra „CyberCertification Boost: Podpora rozvoje certifikačních kapacit v kybernetické bezpečnosti“.

Příjem žádostí o podporu projektu byl zahájen dne 20. ledna 2025.


Tato výzva alokuje prostředky na budování certifikačních kapacit potřebných pro poskytování certifikačních služeb podle rámce pro certifikace kybernetické bezpečnosti vytvořeného Prováděcím nařízením Komise (EU) 2024/482 ze dne 31. ledna 2024, kterým se stanoví prováděcí pravidla k nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/881, pokud jde o přijetí evropského schématu certifikace kybernetické bezpečnosti založeného na společných kritériích (EUCC), dále jen („IA EUCC“) a Nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/881 ze dne 17. dubna 2019 o agentuře ENISA („Agentuře Evropské unie pro kybernetickou bezpečnost“), o certifikaci kybernetické bezpečnosti informačních a komunikačních technologií a o zrušení nařízení (EU) č. 526/2013 (dále jen „Akt o kybernetické bezpečnosti“).

Hlavním cílem této výzvy je prostřednictvím projektů podpořit rozvoj zkušebních a certifikačních kapacit v oblasti kybernetické bezpečnosti a posílit schopnosti českých i evropských subjektů provádět certifikace podle IA EUCC a certifikačního schématu EUCC. Výzva se zaměřuje na tyto aktivity:

  • Budování a akreditace certifikačních orgánů (CBs): Cílem je podpořit zřízení a akreditaci CBs, které budou schopny provádět certifikace ICT produktů a služeb podle evropských standardů kybernetické bezpečnosti – v souladu s IA EUCC/EUCC. Tímto projekty přispějí k rozvoji nezbytné certifikační infrastruktury na národní i evropské úrovni.
  • Budování a akreditace zkušebních laboratoří (ITSEF): Cílem je vybudovat a akreditovat zkušební laboratoře, které budou zajišťovat nezávislé testování bezpečnostních funkcí ICT produktů v souladu s požadavky s IA EUCC/EUCC. Tyto laboratoře se stanou klíčovým nástrojem pro podporu certifikačních procesů a zvýšení důvěry v kybernetické produkty a služby.

Projekty musí jasně popsat, jakým způsobem přispívají k dosažení cílů výzvy a posílení certifikačních kapacit v České republice a v EU (v souvislosti s IA EUCC/EUCC).

Výzva je publikována v rámci projektu podpořeného z programu Digital Europe s názvem „Building Testing and Certification Capabilities in the Czech Republic“ (TEST-CERT-CZ) realizovaného Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost ve spolupráci se zapsaným ústavem CyberSecurity Hub, z. ú. Sám projekt „Building Testing and Certification Capabilities in the Czech Republic“ (TEST-CERT-CZ), project number: 101127940, nesmí dle pravidel programu Digital Europe generovat zisk. Tato výzva nesměřuje k podpoře projektů výzkumu, vývoje a inovací ve smyslu zákona č. 130/2002 Sb., o podpoře výzkumu a vývoje.

ECCC + EU

Žádosti je možné podávat prostřednictvím datové schránky Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (ID: zzfnkp3, do předmětu datové zprávy uveďte název výzvy „CyberCertification Boost: Podpora rozvoje certifikačních kapacit v kybernetické bezpečnosti“).

Příjem žádostí bude ukončen 31. března 2025 v 19:00 hod.

Výhradním kontaktem pro veškeré dotazy týkající se výzvy je e-mailová adresa ncc@nukib.gov.cz. Dokumenty ke stažení:

Výzvu a její podmínky naleznete ke stažení zde: Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost - Výzvy

1. Výzva k podávání projektů Národního koordinačního centra „CyberResilience Boost: Podpora odolnosti proti kybernetickým hrozbám“

NCC-CZ

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost v roli Národního koordinačního centra v oblasti kybernetické bezpečnosti dle nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2021/887 vyhlašuje 1. Výzvu k podávání projektů Národního koordinačního centra „CyberResilience Boost: Podpora odolnosti proti kybernetickým hrozbám“. Příjem žádostí o podporu projektu je zahájen dne 17. června 2024. 

Výzva alokuje finanční prostředky na podporu malých pilotních projektů a iniciativ, které reagují na aktuální a vyvíjející se potřeby české a evropské komunity v oblasti kybernetické bezpečnosti. Hlavním cílem výzvy je podpořit spolupráci mezi akademickým a soukromým sektorem a posílit odolnost vůči kybernetickým hrozbám prostřednictvím dosažení dílčích cílů formulovaných pro jednotlivé oblasti podpory, kterými jsou:

  1. rozvoj odborných kapacit a zvyšování kvalifikace,
  2. podpora mezisektorové a mezinárodní spolupráce, 
  3. zvyšování povědomí o kybernetické bezpečnosti. 

Výzva je vyhlášena jako průběžná. Projekty budou hodnoceny a bude rozhodováno o jejich podpoře v pořadí, ve kterém budou podány v souladu s touto výzvou, a to až do vyčerpání celkové alokace finančních prostředků této výzvy. 

Tato výzva nesměřuje k podpoře projektů výzkumu, vývoje a inovací ve smyslu zákona č. 130/2002 Sb., o podpoře výzkumu a vývoje.

Žádosti je možné podávat prostřednictvím datové schránky Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (ID: zzfnkp3, do předmětu datové zprávy uveďte název výzvy „CyberResilience Boost: Podpora odolnosti proti kybernetickým hrozbám“). 

Příjem žádostí bude ukončen 18. srpna 2024 v 19:00 hod. 

Výhradním kontaktem pro veškeré dotazy týkající se výzvy je e-mailová adresa ncc@nukib.gov.cz.

Podpora je poskytována v rámci projektu National Coordination Centre in the Czech Republic (zkráceně NCC-CZ, číslo projektu 101127941) kofinancovaného z programu Digitální Evropa. Projekt je realizován ve spolupráci s partnerem CyberSecurity Hub, z. ú.

Výzvu a její podmínky naleznete níže v přílohách ke stažení. 


DOKUMENTY KE STAŽENÍ: 

Vyplněné dokumenty ve formátu docx převeďte do formátu pdf a následně podepište preferovaně uznávaným elektronickým podpisem. Celou žádost prosím pošlete do datové schránky Úřadu.

Vážení žadatelé, abychom předešli množícím se dotazům a potenciálnímu nedorozumění, dovolujeme si upřesnit text dokumentů Výzvy tak, že pokud je na některých místech projektové dokumentace požadován podpis hlavního řešitele projektu, byl zamýšlen a požadován podpis statutárního zástupce hlavního řešitele projektu v případě, že je žádost podávána v konsorciu. Ve všech ostatních případech je z povahy věci požadován podpis statutárního zástupce žadatele.

Potenciálním žadatelům o poskytnutí finanční podpory z Výzvy „CyberResilience Boost: Podpora odolnosti proti kybernetickým hrozbám“ si touto cestou dovolujeme sdělit, že na základě konzultace a doporučení našeho metodického orgánu jsme ve Výzvě a příloze č. 5 (Všeobecné podmínky) provedli drobnou terminologickou změnu tak, aby žádné skupině z okruhu potenciálních příjemců nevznikla pochybnost o procesním postupu poskytovatele při realizaci Výzvy. Na materiální podmínky, resp. parametry Výzvy tato terminologická změna nemá žádný vliv.

Celé znění výzvy je k dispozici na webu Úřadu .

ECCC + EU



Podpořené projekty v rámci FSTP

V této sekci naleznete přehled projektů, které získaly finanční podporu NKC v rámci vypisovaných výzev.

Název projektu: Rozvoj odborných znalostí studentů informatiky v oblasti implementace kybernetické bezpečnosti a zvýšení vzdělanosti zaměstnanců a studentů Mendelovy univerzity a široké veřejnosti v oblasti kybernetické bezpečnosti

Příjemce: Mendlova univerzita v Brně

Výzva: CyberResilience Boost: Podpora odolnosti proti kybernetickým hrozbám

Harmonogram projektu: 1. 9. 2024 - 31. 8. 2025

Dotace: 445 000 Kč

Cíle projektu: Mendelova univerzita zajišťuje vzdělávání studentů ve akreditovaných studijních programech Otevřená informatika a Administrace IS/ICT. V rámci těchto studijních programů je zařazena výuka kybernetické bezpečnosti v předmětech, které však nepokrývají plně problematiku bezpečnostních opatření, kybernetických bezpečnostních incidentů, reaktivních opatření a náležitostí oznámení a podání v oblasti kybernetické bezpečnosti. V rámci celoživotního vzdělávání, organizovaného pro zaměstnance, zájemce z řad studentů a pro veřejnost se pořádají vzdělávací akce, které však nepokrývají oblast kybernetické bezpečnosti. Záměrem tohoto projektu je:

  • vytvoření předmětu Implementace kybernetické bezpečnosti pro navazující magisterský program Otevřená informatika, vytvoření studijních materiálů a ověření ve výuce.
  • inovace předmětu Bezpečnostní technologie pro bakalářský profesně zaměřený studijní program Administrace IS/ICT, vytvoření studijních materiálů a ověření ve výuce.
  • vytvoření vzdělávacích kurzů z oblasti základů kyberbezpečnosti pro vzdělávací akce pro veřejnost v rámci celoživotního vzdělávání, vytvoření vzdělávacích materiálů a návodů pro širokou veřejnost a ověření na akcích celoživotního vzdělávání.
Název projektu: CyberEdu NIS2 Academy

Příjemce: Netia, s.r.o.

Výzva: CyberResilience Boost: Podpora odolnosti proti kybernetickým hrozbám

Harmonogram projektu: 8. 7. 2024 - 30. 6. 2025

Dotace: 739 370 Kč

Cíle projektu: Projekt CyberEdu NIS2 Academy je zaměřen na rychlé a efektivní posílení schopností a kompetencí odborníků v oblasti kybernetické bezpečnosti, s cílem splnit požadavky stávajícího i připravovaného zákona a vyhlášky o kybernetické bezpečnosti a směrnice NIS2. Akademie nabízí komplexní vzdělávací program, který kombinuje teoretické znalosti s praktickými dovednostmi. Účastníci akademie se zorientují v legislativních požadavcích a naučí se vytvářet hmatatelné výstupy, které jsou zákonem vyžadovány. Program začíná úvodním webinářem "Záludnosti samoidentifikace - Co vás na první pohled do vyhlášky nenapadne," po kterém následuje šest týdenních online setkání zaměřených na klíčová témata kybernetické bezpečnosti. Během těchto setkání budou účastníci pracovat na konkrétních úkolech a diskutovat své postupy s odborníky.

Po každé teoretické části přichází praktická fáze, během které účastníci přenesou nabyté znalosti do praxe a začnou tvořit konkrétní výstupy, jako jsou katalogy aktiv, hrozeb a zranitelností a následně se také naučí zpracovávat analýzy rizik, významné změny a analýzy rizik významných změn. Věnovat se budou také jednáním a kontrolám & auditům. V rámci školení se účastníci naučí, co je potřebné pro správné řízení kybernetické bezpečnosti z pozice manažera kybernetické bezpečnosti (vedení jednání, podkladů, dokumentace a další.). Hlavními výsledky projektu budou připravené vstupy do jednotlivých požadovaných katalogů a schopnost účastníků provádět analýzu rizik. CyberEdu NIS2 Academy tak poskytne účastníkům pevný základ a praktické nástroje pro splnění legislativních požadavků a posílení kybernetické bezpečnosti.

Název projektu: Budování kapacit a podpora spolupráce v postkvantové kryptografii

Příjemce: Vysoké učení technické v Brně

Výzva: CyberResilience Boost: Podpora odolnosti proti kybernetickým hrozbám

Harmonogram projektu: 1. 9. 2024 - 31. 8. 2025

Dotace: 699 194 Kč

Cíle projektu: Projekt je zaměřen na rozšíření národní expertizy a rozvoj mezinárodní spolupráce v oblasti zvyšování odolnosti vůči kvantovým hrozbám, zejména pomocí prostředků postkvantové kryptografie. Cílem je udržet a dále rozšířit národní expertní základnu, který je schopna navrhovat, implementovat, hodnotit a provozovat systémy využívající postkvantovou kryptografii; rozvinout spolupráci mezi akademickým, privátním a veřejným sektorem a propojit klíčové instituce také na mezinárodní úrovni. Dílčím cílem je dále zvýšit povědomí o kvantových hrozbách a možných řešení u širší odborné veřejnosti a doplnit vzdělávání v této oblasti do studijních programů zaměřených na kybernetickou bezpečnost. Realizací projektu dojde k významné podpoře procesu přechodu na kvantově odolnou kryptografii, která je v současné době díky dokončující se standardizaci velmi aktuálním tématem.

Název projektu: Kyberpohádky II.

Příjemce: Centrum kybernetické bezpečnosti, z.ú.

Výzva: CyberResilience Boost: Podpora odolnosti proti kybernetickým hrozbám

Harmonogram projektu: 1. 7. 2024 - 30. června 2025

Dotace: 277 779 Kč

Cíle projektu: Projekt Kyberpohádek vznikl v návaznosti na dlouholetou práci odborníků a nadšenců z oblasti informačních technologií, bezpečnosti a kybernetické bezpečnosti, kteří se mimo jiné věnují vzdělávání dětí, mládeže a učitel nebo osvětě v oblasti digitálních dovedností a bezpečnosti. Proč Kyberpohádky? Základním motivem všech pohádek bývá boj dobra se zlem. V pohádkách se učíme, jak se máme chovat ke svému okolí i jak se okolí může, dobře či nedobře, chovat k nám, proč je důležité být na straně dobra a proč musíme proti zlu bojovat. V naší moderní době se nepohybujeme jen ve světě našich babiček a dědečků, ve světě, který zná lidstvo od nepaměti, ve světě země, slunce, vody a vzduchu. V nedávné době lidé začali používat internet a pro nás všechny, a to bez rozdílu věku, je to stále nové (virtuální) prostředí. V tomto virtuálním světě, kterému se rovněž říká kybernetický, se začínáme učit žít. I tento svět se k nám může chovat dobře či nedobře a i v tomto světě je důležité být na straně dobra, aby nakonec zvítězilo nad zlem.

Základním cílem Kyberpohádek je poukázat prostřednictvím příběhů (pohádek), které dobře známe, na různá nebezpečí, která nás mohou v kybernetickém světě potkat, a i na to, jak bychom se měli chovat a co se může stát, kdybychom se tak nechovali. Kyberpohádky jako pomůcka pro učitele a rodiče Kyberpohádky jsou doplněny vysvětlením odborných pojmů, které se v dnešní době nedají z Kyberpohádek vynechat. Cílem uvedení tohoto terminologického slovníku je usnadnit vysvětlení těchto pojmů. Vysvětlení není primárně určeno pro děti, ale pro osobu, která dětem pohádky bude číst a bude pak konfrontována otázkami zvídavých posluchačů. Pro paní učitelky a pány učitele připravujeme také Metodické listy, které pomohou při hledání cest a forem, jak děti s problematikou kybernetické bezpečnosti seznamovat.

Název projektu: HUGO Honeynet – mezisektorová spolupráce na vybudování sítě honeypotů

Příjemce: CESNET, zájmové sdružení právnických osob

Výzva: CyberResilience Boost: Podpora odolnosti proti kybernetickým hrozbám

Harmonogram projektu: 1. 10. 2024 - 31. 7. 2025

Dotace: 658 050 Kč

Cíle projektu: Cílem projektu je podpoření mezisektorové spolupráce prostřednictvím nasazení honeypotů v sítích organizací z akademické, soukromé i veřejné sféry a sdílení získaných dat. Data z takto distribuovaných honeypotů pomohou kyberbezpečnostní komunitě zvyšovat povědomí jak o konkrétních aktuálních hrozbách, tak o obecných trendech v oblasti kyberbezpečnosti. Projekt využije stávající prototypy předkonfigurovaných virtuálních strojů s honeypoty vyvinuté předkladatelem, to je sdružením CESNET. V rámci projektu budou tyto prototypy dotaženy do podoby vhodné pro nasazení u externích uživatelů a provedena další rozšíření. Honeypoty pak budou nasazeny a provozovány v sítích spolupracujících organizací. Získaná data budou automaticky sdílena se sdružením CESNET a dále v rámci širší bezpečnostní komunity.

Název projektu: PANDDA: Pasivní objevování a analýza zařízení na síti

Příjemce: CESNET, zájmové sdružení právnických osob

Výzva: CyberResilience Boost: Podpora odolnosti proti kybernetickým hrozbám

Harmonogram projektu: 1. 10. 2024 - 30. 4. 2025

Dotace: 599 200 Kč

Cíle projektu: Projekt se zaměřuje na integraci a přizpůsobení sady open source nástrojů, které jsou v současné době využívané pro monitorování a bezpečnostní analýzu v rámci akademické počítačové sítě CESNET3. Cílem je vytvořit veřejně dostupný a snadno nasaditelný ekosystém vysokorychlostních monitorovacích sond s centrálním kolektorem síťových toků. Usnadnění instalace a provozu těchto bezpečnostních nástrojů podpoří mezisektorovou spolupráci s oblastmi, kde je nedostatek kapacit potřebných odborníků na kyberbezpečnost, což posílí odolnost vůči potenciálním kybernetickým hrozbám. Mezi výsledky projektu vzniknou materiály pro prezentaci a školení technologií a tyto materiály budou použity pro budování povědomí o kyberbezpečnosti a nástrojích, které zlepšují přehled o stavu a provozu spravované síťové infrastruktury.

Vedle základní funkcionality monitorovacího systému je hlavním přínosem projektu funkcionalita shromažďování a aktualizace seznamu aktivních zařízení (asset discovery) v monitorovaných sítích a zobrazení získaných provozních a statistických dat obsluze, např. bezpečnostním týmům, analytikům a správcům. Kvalitní síťová monitorovací infrastruktura je důležitým doplňkem k nástrojům pro bezpečnost a obranu počítačových systémů a sítí. Projekt proto podpoří možnost nasazení výkonné monitorovací infrastruktury do vysokorychlostních sítí i na menší a pomalejší sítě, přičemž instalace a nastavení budou připraveny tak, aby byl ekosystém použitelný uživateli bez expertních znalostí. Projekt tak reaguje na složitou instalaci a konfiguraci, které v současné době brání masivnějšímu nasazení těchto bezpečnostních nástrojů. Nasazený systém bude automaticky přispívat k vyšší automatizaci správy zařízení (asset management), tedy další důležité složce kyberbezpečnosti.

Název projektu: CyberResilience Boost: Podpora odolnosti proti kybernetickým hrozbám

Příjemce: Družstvo kybernetické obrany

Výzva: CyberResilience Boost: Podpora odolnosti proti kybernetickým hrozbám

Harmonogram projektu: 1. 11. 2024 - 31.8.2025

Dotace: 281 407 Kč

Cíle projektu: Rychlý rozmach digitalizace ve všech odvětvích naší společnosti nutí všechny občany používat kybernetický prostor stále ve větším měřítku, přičemž je opomínáno bezpečnostní povědomí občanů, které by se mělo rozvíjet stejným tempem jako technologie, které jsme nuceni používat. Víme, že úroveň bezpečnostního povědomí se výrazně liší v různých vrstvách společnosti a má na to značný vliv v jakém prostředí se občan pohybuje, nejvyšší dosažené vzdělání, ale i do jaké věkové kategorie patří. Má-li být naše společnost a vysoké technické úrovni, musí být společnost odpovídajícím způsobem vzdělávána ve všech společenských vrstvách.


Rejstřík témat
  1. AKTUALITY
  2. NKC
  3. ECCC
  4. KOMUNITA
  5. EU FINANCOVÁNÍ
  6. FSTP
  7. KONTAKTY
  8. DOKUMENTY