03 - ECCC
3. ECCC
V rámci tohoto tematického okruhu se dozvíte základní informace ohledně činnosti Kompetenčního centra (ECCC) s důrazem na úkoly, které mu byly svěřeny.
O ECCC
Evropské průmyslové, technologické a výzkumné centrum kompetencí pro kybernetickou bezpečnost (zkráceně ECCC) vzniká na základě nařízení Evropského parlamentu a Rady EU 2021/887 ze dne 20. května 2021, kterým se zřizuje Evropské průmyslové, technologické a výzkumné centrum kompetencí pro kybernetickou bezpečnost a síť národních koordinačních center. ECCC představuje hlavní nástroj Evropské unie (EU) pro soustředění investic do výzkumu a vývoje v oblasti kybernetické bezpečnosti za účelem rozvoje průmyslových, technologických a výzkumných kapacit, schopností a infrastruktury v dané oblasti. ECCC sídlí v Bukurešti a jeho ředitelem je Luca Tagliaretti.
Jednotlivé členské státy jsou zastoupeny ve správní radě ECCC. Správní rada nese celkovou odpovědnost za strategickou orientaci a činnosti ECCC a dohlíží na jejich provádění. ČR ve správní radě ECCC zastupuje NÚKIB.
Bližší informace o činnosti ECCC, včetně seznamu členů správní rady, jednotlivých NKC a aktualit, jsou k dispozici na webu ECCC.
Úkoly ECCC
Cílem ECCC je rozvíjet průmyslové, technologické a výzkumné kapacity EU v oblasti kybernetické bezpečnosti a posilovat kapacitu a konkurenceschopnost EU v této oblasti. Konkrétní úkoly ECCC jsou pak definovány v článku 5 nařízení EU 2021/887. Úkoly se dělí na strategické a prováděcí. Mezi hlavní úkoly ECCC patří:
- vypracování strategické agendy a monitoring jejího provádění;
- koordinace národních koordinačních center prostřednictvím Sítě a zajištění pravidelné výměny odborných znalostí;
- poskytování odborného průmyslového, technologického a výzkumného poradenství v oblasti kybernetické bezpečnosti;
- usnadňování spolupráce a sdílení odborných znalostí mezi všemi příslušnými zúčastněnými stranami, zejména členy Komunity;
- podpora uvádění produktů, služeb a procesů v oblasti kybernetické bezpečnosti, které přispívají k plnění poslání ECCC, na trh;
-
poskytování podpory a technické pomoci začínajícím podnikům, malým a středním podnikům, mikropodnikům, sdružením, jednotlivým odborníkům a projektům v oblasti kybernetické bezpečnosti.