04 - KOMUNITA
4. KOMUNITA
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) koordinuje národní expertní komunitu v oblasti výzkumu, vývoje a inovací v oblasti kybernetické bezpečnosti skrze činnost skupiny kyberbezpečnostního výzkumu a inovací CYRIS. V rámci tohoto tematického okruhu se dozvíte bližší informace k činnosti Platformy, možnosti zapojení a její návaznosti na evropskou Komunitu vznikající kolem Kompetenčního centra (ECCC) a sítě NKC.
Skupina kyberbezpečnostního výzkumu a inovací CYRIS
NÚKIB koordinuje činnost a pořádá pravidelná setkání skupiny CYRIS, která vznikla v roce 2021 pod původním názvem Platforma pro výzkum a vývoj v kybernetické a informační bezpečnosti. V roce 2024 byla Platforma přejmenována na CYRIS, aby lépe reflektovala svůj rozšířený záběr a poslání. Cílem této skupiny je umožnit setkávání zástupců veřejného, soukromého a akademického sektoru, aby mohli vzájemně diskutovat své výzkumné potřeby a možnosti, sdílet aktuální informace a navazovat kontakty pro posílení spolupráce. Více informací k činnosti skupiny jsou k dispozici na webu CYRIS.
Proběhlá setkání:
- úvodní setkání v červnu 2021 v online podobě
- II. setkání 12. listopadu 2021 v prostorách VUT Brno
- III. setkání 31. března 2022 na půdě Technologické agentury ČR
- IV. setkání 22. června 2022 na půdě Vysoké školy báňské Technické univerzity Ostrava
- V. setkání 5. října 2022 v prostorách Kybernetického polygonu Masarykovy univerzity
- VI. Setkání 20. června 2023 na půdě Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR
- VII. Setkání 15. listopadu 2023 v prostorách CERIT Science Park II
- VIII. Setkání 11. června 2024 v prostorách Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) ČVUT v Praze
- IX. Setkání 26. listopadu 2024 na půdě Jihomoravského inovačního centra v Brně
V případě zájmu o zapojení se do činnosti skupiny CYRIS využijte e-mail vyzkum@nukib.gov.cz.
Komunita kompetencí pro kybernetickou bezpečnost
Nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2021/887 ze dne 20. května 2021, kterým se zřizuje Evropské průmyslové, technologické a výzkumné centrum kompetencí pro kybernetickou bezpečnost a síť národních koordinačních center vzniká také tzv. Komunita kompetencí pro kybernetickou bezpečnost (zkráceně Komunita). Komunita představuje rozsáhlou, otevřenou, interdisciplinární a různorodou skupinu evropských zúčastněných stran zapojených do technologií kybernetické bezpečnosti. Z této pozice tedy zahrnuje:
- průmysl včetně malých a středních podniků (SMEs)
- akademické a výzkumné organizace
- příslušná sdružení občanské společnosti
- příslušné evropské normalizační organizace, veřejné subjekty a další subjekty zabývající se provozními a technickými záležitostmi v oblasti kybernetické bezpečnosti
- zúčastněné strany z odvětví, která mají na kybernetické bezpečnosti zájem a čelí v této oblasti výzvám
- národní koordinační centra
- v příslušných případech evropská centra pro digitální inovace
- orgány, instituce a jiné subjekty Unie s příslušnými odbornými znalostmi, jako je ENISA;
Úkolem Komunity je spojit hlavní zúčastněné strany, pokud jde o technologické, průmyslové, akademické a výzkumné kapacity v oblasti kybernetické bezpečnosti, a přispívat k plnění poslání ECCC a sítě NKC a usilovat o zlepšování, sdílení a šíření odborných znalostí v oblasti kybernetické bezpečnosti v EU. Členové Komunity v souladu s článkem 9 nařízení EU 2021/887:
- podporují ECCC při plnění jeho poslání a cílů a za tímto účelem úzce spolupracují s ECCC a NKC
- v příslušných případech se účastní formálních a neformálních činností a pracovních skupin
- v příslušných případech podporují ECCC a NKC při propagování konkrétních projektů.
V současné době je zahájení možnosti podávání žádostí o registraci členství v evropské Komunitě prostřednictvím NKC podmíněno schválením nového zákona o kybernetické bezpečnosti, který je aktuálně v legislativním procesu. Tento zákon upravuje celý proces podání žádosti, stanovuje podmínky způsobilosti a další procesní kroky. Paralelně s tím již probíhají kroky k nastavení procesu podávání žádostí tak, aby byl připraven k okamžitému spuštění po schválení zákona. Jakmile bude legislativní rámec dokončen, NKC a NÚKIB poskytnou bližší informace o možnostech podání žádostí a podmínkách členství. Aktuální informace o novém zákoně o kybernetické bezpečnosti, včetně jeho aktuálního znění, jsou zveřejňovány na Portálu NÚKIB.