05 - EU FINANCOVÁNÍ
Požadavky na absolvování
Zobrazit
5. EU FINANCOVÁNÍ
V rámci tohoto tematického okruhu se dozvíte základní informace ohledně relevantních finančních programů EU v oblasti kybernetické bezpečnosti (Digitální Evropa, Horizont Evropa), získáte přehled o aktuálních pracovních programech a vypsaných výzvách a informace k postupu při přípravě a podání projektové žádosti.
Horizont Evropa
Program Horizont Evropa je rámcovým programem EU pro výzkum a inovace pro období 2021–2027, který navazuje na předchozí úspěšný program Horizont 2020. Program se dělí do tří pilířů, pro oblast kybernetické bezpečnosti je nejvíce relevantní pilíř č. 2 a konkrétně klastry 3 a 4, viz níže:
- 1. pilíř Excelentní věda se zaměřuje na excelentní vědu a věnuje se projektům Evropské rady pro výzkum (ERC), akcím Marie Skłodowska-Curie a výzkumným infrastrukturám
- 2. pilíř Globální výzvy a konkurenceschopnost evropského průmyslu se dělí na tzv. klastry a oblasti
- Klastr 1 - Zdraví (Celoživotní zdraví; Environmentální a sociální faktory zdraví; Nepřenosné nemoci a vzácná onemocnění; Infekční nemoci; Nové nástroje, technologie a digitální řešení pro zdravotnictví; Systémy zdravotní péče)
- Klastr 2 - Kultura, kreativita a inkluzivní společnost (Demokracie a správa věcí veřejných; Kulturní dědictví; Socioekonomická transformace)
- Klastr 3 - Civilní bezpečnost pro společnost (Společnosti odolné vůči katastrofám; Ochrana a bezpečnost; Kybernetická bezpečnost)
- Klastr 4 - Digitalizace, průmysl a vesmír (Výrobní technologie; Klíčové digitální technologie; Pokročilé materiály; Vznikající průlomové technologie; Umělá inteligence a robotika; Internet nové generace; Pokročilá výpočetní technika a data velkého objemu; Oběhový průmysl; Nízkouhlíkový a ekologický průmysl; Vesmír, včetně pozorování Země)
- Klastr 5 - Klima, energetika a doprava (Věda a řešení v oblasti klimatu; Dodávky energie; Energetické soustavy a sítě; Budovy a průmyslová zařízení v energetické transformaci; Obce a města; Konkurenceschopnost průmyslu v dopravě; Čistá, bezpečná a přístupná doprava a mobilita; Inteligentní mobilita; Skladování energie)
- Klastr 6 - Potraviny, bioekonomika, přírodní zdroje, zemědělství a životní prostředí (Pozorování životního prostředí; Biodiverzita a přírodní zdroje; Zemědělství, lesnictví a venkovské oblasti; Moře, oceány a vnitrozemské vody; Potravinové systémy; Inovační systémy založené na biotechnologiích v bioekonomice EU; Oběhové systémy)
- pod 3. pilíř Inovativní Evropa patří Evropská rada pro inovace (EIC), dále Evropský inovační a technologický institut (EIT) a téma evropských inovačních ekosystémů
Program Digitální Evropa se zaměřuje na podporu digitální transformace v EU, a to skrze investice do špičkových technologií. Program Digitální Evropa se dělí do více samostatných pracovních programů (např. hlavní program a program zaměřený na kybernetickou bezpečnost) a má stanovených pět specifických cílů:
- Specifický cíl č. 1: Vysoce výkonná výpočetní technika
- Specifický cíl č. 2: Umělá inteligence
- Specifický cíl č. 3: Kybernetická bezpečnost a důvěra
- Specifický cíl č. 4: Pokročilé digitální dovednosti
- Specifický cíl č. 5: Zavedení, co nejlepší využívání digitální kapacity a interoperabilita
Evropská komise pravidelně vypisuje výzvy, do kterých je možné hlásit se s projektovými návrhy. Nyní vypsané výzvy vychází z aktuálních pracovních programů na roky 2023-2024 (Digitální Evropa, Horizont Evropa). Tyto pracovní programy indikativně stanovují témata výzev, jejich finanční alokaci a časový harmonogram.
K vyhledávání výzev (uzavřených, aktuálních i chystaných) slouží nástroj EU Funding & tender opportunities. V záložce Search Funding & Tenders je možné hledat podle klíčových slov nebo filtrovat výzvy dle programovacího období, programu, konkrétních callů atd. Po rozkliknutí konkrétní výzvy se zobrazí základní údaje k výzvě, popis tématu, pravidla a klíčové dokumenty; dále je zde možné hledat partnery do projektu (tzv. Partner search announcements).
Tabulku s aktuálními výzvami najdete i zde .
Příprava a podání projektové žádostiProces podání projektové žádosti probíhá elektronicky v F&T Portálu a předchází mu vytvoření účtu a registrace organizace. Detailně je proces přípravy a podání projektové žádosti popsán a vysvětlen v Online Manualu na stránkách Evropské komise. Velmi nápomocná jsou taktéž videa Technologického centra Praha, která se zaměřují na klíčové aspekty související se zapojování do evropských projektů. Prvním krokem před zahájením přípravy projektové žádosti je důkladné prostudování pravidel konkrétní výzvy v tzv. call dokumentu. Následně je potřeba stáhnout si veškeré důležité dokumenty (primárně se jedná o přihlášku, tedy tzv. Application form part B, kterou je nutné vyplnit v počítači. Všechny dokumenty, kterou jsou potřeba k žádosti o finanční podporu, jsou uvedeny u konkrétní výzvy na F&T Portálu.
Důležité odkazy a kontakt
- Domů | TC Praha – Technologické centrum Praha (TC Praha) pravidelně zveřejňuje novinky z oblasti podpory evropského výzkumu, publikace a pozvánky na zajímavé akce
- Portál Horizont Evropa – specializovaný webový portál k Programu Horizont Evropa spravovaný Národním informačním centrem pro evropský výzkum (NICER)
- The DIGITAL Europe Programme – Work Programmes | Shaping Europe’s digital future (europa.eu) – aktuální pracovní programy a informace k programu Digitální Evropa
- European Cybersecurity Competence Centre and Network (europa.eu) – na webových stránkách ECCC jsou zveřejňovány informace k plánovaným akcím (např. Info dny k výzvám)
- Program Digitální Evropa | MPO – informace k programu Digitální Evropa zveřejňované na webu MPO, který je gestorem programu DEP v ČR