Nebezpečí hoaxů

Hoaxy mohou být někdy zábavné – často se jedná o vtipy, legrační „řetězovky“, obrázky anebo satirická vyjádření.  

Mnohem častěji ale bývají hoaxy nebezpečné – často se v nich vyskytují různé nebezpečné rady, zejména v ohledu na zdravotnické informace. V současné době se šíří například hoaxy o prevenci či léčbě Covid-19, které nejsou pravdivé a následováním těchto rad si může uživatel velmi ublížit. Už před výskytem pandemie se také šířilo mnoho hoaxů o domácím, alternativním „léčení“ rakovinových onemocnění. 

Hoaxy obsahující nebezpečné rady mohou souviset i s jinými tématy, nejen zdravotnickými. Některé z nich nabádají například ke stažení určitých (škodlivých) souborů nebo naopak ke smazání některých souborů (často antivirových) z vlastního počítače.

Dalším typem je falešná prosba o pomoc - může se jednat například o žádost o příspěvek na nemocné děti či zvířata nebo jiné charitativní podpory. Peníze ale ve skutečnosti skončí v kapsách podvodníků. Hoaxy také mohou obsahovat falešné výzvy k placení různých účtů či lživé zpoplatnění používaných aplikací. I v tomto případě může proto dojít i k finanční škodě.6 

Hoaxy také někdy obsahují odkazy, pod kterými se může skrývat zavirovaný soubor či podvodná webová stránka. Dojít tak může i k tzv. phishingu, kdy uživatel například prozradí falešné webové stránce své přihlašovací údaje nebo dokonce údaje k bankovnímu účtu.

Při samotném přeposílání hrozí další rizika. Přeposíláním hoaxů může uživatel prozradit své osobní údaje, které poté mohou být prodávány třetí straně nebo jinak zneužity. Pokud je hoax například posílán jako řetězový e-mail, zpravidla obsahuje v kopii mnoho dalších e-mailů. Pokud se tyto e-maily dostanou třetí straně, může je začít využívat například k marketingovým účelům. Výsledkem pak může být schránka plná spamových zpráv.7