Ostatní rizika příjmu potravy na internetu

Nebezpečné diety

V dnešní době se nachází na internetu spousta dalších rizik, které mohou mít negativní vliv na příjem potravy. Může se jednat o různé typy drastických nebo nutričně nevyvážených diet, které slibují rychlé výsledky. Není těžké nalézt jakoukoliv dietu, která člověku slíbí rychlé zhubnutí. Problémem však je, že u nich nejsou známi autoři, a tak se ve velké řadě nemusí jednat o diety a doporučení od nutričních specialistů nebo lékařů. Každý člověk také potřebuje dietu šitou na míru své fyziologii a svému životnímu rytmu.

Prosté přebírání dietních plánů z internetu nemusí mít často žádný výsledek. Problémem však jsou především diety, které jsou člověku nebezpečné a které mohou vést ke zdravotním obtížím. 

Aplikace pro měření kalorií

Dalším zdrojem rizik mohou být kalorické tabulky či jim podobné aplikace pro měření hodnot přijaté stravy. Tyto aplikace často užívají například sportovci v závodní přípravě nebo obecně lidé, kteří se snaží hlídat množství živin, které mají za den mít. Jejich pravidelné užívání (hlavně v adolescentním věku), však může v některých případech přerůst v závislost nebo dokonce posedlost čísly z těchto tabulek. Toto může také vést k postupnému snížení příjmu potravy,”jít pod limit.” (Jedná se zde o pocit sebekontroly, nebo kontroly nad svým životem). V tomto momentě pro člověka již nehraje roli ani doporučený příjem uvedený v těchto tabulkách.

Food-challenges

V rámci sociálních sítí se můžeme dnes setkat také s různými „food-challenges“ (výzvami spojenými s jídlem). V nejčastějších případech je začínají influenceři, kteří se snaží například během jednoho dne zkonzumovat pětkrát větší příjem, než je doporučený klasický denní příjem. V tomto případě se nejedná o úplně příkladné chování a je možné, že při tomto pokusu si může ne jeden člověk způsobit závažné zdravotní potíže.

V dalších případech může jít o takzvanou řetězovou „food-challenge“, kdy někdo započne určitou výzvu (např. snězení lžičky skořice) a dál nominuje své kamarády, aby udělali to samé. Takto pokračuje výzva, která může v některých případech obletět celý svět. Takovéto výzvy mohou působit poměrně nevinně. Je však třeba brát na zřetel, že v některých extrémních případech již nedochází ke konzumaci extrémního množství jinak stravitelných potravin ale naopak ke konzumaci život ohrožujících látek. Příkladem tohoto může být tzv. „tide-pod challange“, která proběhla Spojenými státy americkými v roce 2018 a která obnášela konzumaci gelových kapslí na praní. Bylo by možné rozvést challenges obecně - nebezpečných výzev např. na youtube proběhla spousta.