Hate speech a právo

Zveřejňování nenávistných příspěvků je v prvé řadě porušením smluvních pravidel samotných sociálních sítích, na kterých jsou tyto příspěvky nejčastěji zveřejňovány. V případě nalezení takového nevhodného příspěvku je správné jej nahlásit správcům, kteří jej odeberou. V případě závažnějších nebo opakovaných nenávistných projevů, se může jednat o tzv. Hate crime  (zločin z nenávisti). V českém právním prostředí se poté může jednat o trestný čin:2

Dle § 355 trestního zákoníku – Hanobení národa, etnické skupiny, rasy a přesvědčení

„Kdo veřejně hanobí některý národ, jeho jazyk, některou rasu nebo etnickou skupinu, nebo skupinu osob pro jejich skutečnou nebo domnělou rasu, příslušnost k etnické skupině, národnost, politické přesvědčení, vyznání nebo proto, že jsou skutečně nebo domněle bez vyznání, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta. Odnětím svobody až na tři léta bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 nejméně se dvěma osobami, nebo tiskem, filmem, rozhlasem, televizí, veřejně přístupnou počítačovou sítí nebo jiným obdobně účinným způsobem."

Dle § 356 trestního zákoníku - Podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod

“Kdo veřejně podněcuje k nenávisti k některému národu, rase, etnické skupině, náboženství, třídě nebo jiné skupině osob nebo k omezování práv a svobod jejich příslušníků, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.”

Dle § 352 trestního zákoníku  – Násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci

„Kdo skupině obyvatel vyhrožuje usmrcením, ublížením na zdraví nebo způsobením škody velkého rozsahu, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok. Kdo užije násilí proti skupině obyvatel nebo jednotlivci nebo jim vyhrožuje usmrcením, ublížením na zdraví nebo způsobením škody velkého rozsahu pro jejich skutečnou nebo domnělou rasu, příslušnost k etnické skupině, národnost, politické přesvědčení, vyznání nebo proto, že jsou skutečně nebo domněle bez vyznání, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až tři léta.“