Shrnutí

Zřejmě jste se již na internetu sami setkali s rizikovým jevem či chováním, nebo se nepříjemná událost v online prostoru stala právě Vám nebo někomu z Vašeho okolí. Pokud nestala, jedině dobře. Není ale možné myslet si, že se právě nám rizikové jevy v kyberprostoru vždy vyhnou. Lépe je být preventivně obeznámen a připraven pro případ, že by podobná zkušenost přišla.

Po absolvování tohoto kurzu Vás rizika kyberprostoru mohou překvapit méně než dřív. Rizikové jevy, které se dnes promítají v kyberprostoru, existovaly již v minulosti, jen se projevovaly převážně ve fyzickém světě. Mění se tedy technologické kulisy, ale lidská přirozenost a základní mechanika mezilidských vztahů zůstává stejná. Pro příklad šikana ve třídě – nově kyberšikana na Facebooku; pokřikování rasistických hesel na fotbale – nově hate speech na internetu. Dnes se tedy tyto jevy projevují častěji i v kybersvětě. Je dobré si podobná propojení a paralely reálného versus virtuálního světa uvědomovat. Pomůže nám to v pochopení podstaty rizikových jevů a (ne)vhodného chování celkově. Můžeme pak svými znalostmi a zkušenostmi lépe chránit ty, kteří to potřebují nejvíce – zvlášť zranitelné osoby a děti. Základem pro dobře zacílené preventivní působení je dostatek aktuálních informací, vědomostí a znalostí, které budou přímo přeneseny cílovým skupinám. Preventivní působení (nejen) v kyberprostoru je působení předem. To nám klade za cíl být vždy o krok napřed a udržet tak krok s aktuálním děním. Doufáme, že tento materiál a jeho obsah tedy přispěje k Vašemu co nejúspěšnějšímu preventivnímu působení.


Kde hledat pomoc?

Jedním z nejlepších a nejoblíbenějších způsobů, jak se seznamovat s touto tématikou je prostřednictvím kontaktní výuky – tedy pomocí lektorovaných přednášek a seminářů. Ta může směřovat jak přímo směrem k žákům, tak i směrem k preventistům, pedagogům nebo rodičům a dětem. Koho však máme oslovit v případě, že máme zájem o takovouto formu vzdělávání v oblasti kybernetické bezpečnosti? Můžete se obrátit primárně na zdroje Police ČRPrevence.infoSeznam NÚVstránek NPI.


Spolupracujte s ostatními preventisty!

V České republice existuje komplexní struktura preventistů, metodiků prevence apod. Můžete mezi sebou tak spolupracovat a předávat si cenné zkušenosti a rady jak na úspěšnou prevenci. Lépe se vyznat v systému preventistů Vám pomůže následující diagram.