Kybergrooming a predátoři (12/15)


Falešné profily vrstevníků, vydírání a manipulace jsou praktiky dospělých útočníků, se kterými se setkává mnoho dětí.

Slovníček pojmů


Kybergrooming

Pojmenování manipulativního chování útočníků, které má v jejich vytipované oběti vzbudit falešnou důvěru a přimět ji zpravidla k osobní schůzce. Nezřídka se snaží útočník vylákat oběť za účelem nějaké formy zneužití.

Úvod


Kybergrooming a psychická manipulace vykonaná pomocí nástrojů internetu se dostala do povědomí širší veřejnosti při zveřejnění dokumentárního filmu „V síti“. Realita, ve které se kybergrooming odehrává, je filmu velmi podobná. Sexuální predátor si na sociální síti vyhlédne oběť a naváže s ní komunikaci. Cílem sexuálních predátorů bývá získat intimní materiály, na základě kterých začnou oběť vydírat a manipulovat k osobním schůzkám.

Obětí kybergroomingu se může stát kdokoliv. Sexuální predátoři velmi často vystupují na sociálních sítích pod falešnými profily. Snaží se vzbuzovat důvěru a v komunikaci dokážou být velmi trpěliví. Pokud se sexuálnímu predátorovi podaří oběť zmanipulovat k osobnímu setkání, hrozí nebezpečí sexuálního či jiného zneužití oběti.

Příběh


Anička oslavila 14. naroze­niny. Ten den ji kontaktoval na Facebooku velmi pohledný chlapec Marek, který na svém profilu uváděl věk 18 let. Aničce to přišlo jako nejhezčí dárek k naroze­ninám. S Markem si ihned začala psát. Viděla v něm konečně někoho, kdo jí ve všem rozumí. Psali si velmi intenzivně několik měsíců, až konečně Marek navrhl osobní setkání. Anička byla štěstím bez sebe a na schůzku se velmi těšila. Den před termínem schůzky ovšem Marek Aničce napsal, že si zlomil nohu a nemůže na místo schůzky dorazit. Anička byla velmi zklamaná, ale Marek měl řešení. Navrhl Aničce, že ji na místě schůzky vyzvedne jeho otec a autem přiveze k Markovi domů. Anička souhlasila a opět se nemohla dočkat, až uvidí svého Marka. Na druhý den dorazila na místo setkání, kde jí už z auta dával znamení k nastoupení do vozidla postarší pán. Anička nastoupila do auta v přesvědčení, že jde o Markova otce. Aničku od té doby nikdo neviděl.

Doporučení


Veďte děti k obezřetnosti v komunikaci s cizími osobami na sociálních sítích, neboť může být velmi těžké odhalit falešnou identitu protistrany. Sociální sítě jsou typické také tím, že je na nich velmi jednoduché vytvořit falešný profil s falešnou identitou. Uživatelé mohou snadno zaměňovat svá jména, svůj věk, bydliště, zájmy, ale i foto­grafie. V případě Aničky mohlo pomoci důsledné dodržení pravidla, že na osobní schůzku se nechodí s osobou, kterou známe jen z internetu.

Chci si rozbalit kompletní doporučení
  • Ukazujte žákům svět sociálních sítí a internetu takový, jaký je.
  • Kromě pozitivních stránek ukazujte i s možná rizika, se kterými se mohou potkat.
  • Využívejte různých besed a přednášek na tato témata, zvěte si hosty.
  • Nabádejte žáky, aby si nepřidávali neověřené osoby mezi své kontakty.
  • Jestliže se dozvíte o podobném případu ve třídním kolektivu, kontaktujte Policii České republiky.

Tipy do praxe


Podívejte se na zajímavé internetové služby a nástroje, určitě je neváhejte vyzkoušet. Mohou posloužit jako dobrá inspirace do výuky, jak s žáky tato choulostivá témata řešit.

Informační stránka PČR


Policie České republiky spravuje webovou stránku orienovanou na prevenci, která je pro případy zde popsané užitečná.

Otevřít

Seriál: Dělníci chtíče


Mall.tv publikovala krátko­metrážní seriál, který pojednává mj. o tématech predátorství a zneužívání dětí.

Otevřít

Lekce: Kybergrooming


Projekt O2 Chytrá škola připravil materiály do výuky na téma kybergroomingu a lovení dětí na internetu, vyzkoužejte si je ve třídě.

Otevřít

Kampaň: Nejsem lovná


Kampaň rozšiřuje zmíněný film „V síti“, žáci v krátkých videích dostávají praktické rady a doporučení přímo od hereček z filmu.

Otevřít