Kyberšikana ve třídě
Kyberšikana ve třídě (11/15)
Kyberšikanu, která mívá až fatální následky, může vyburcovaný kolektiv chápat jako legraci. Na co dávat pozor jako učitel?
Slovníček pojmů
Kyberšikana
Kyberšikana je ekvivalentem klasické šikany v internetovém prostředí. Typickým rysem kyberšikany bývá zneužívání digitálních nástrojů a služeb pro poškozování oběti. Ne každou agresi na internetu však nazýváme kyberšikanou. Znakem kyberšikany bývá také záměrná opakovanost útoků a nepoměry sil obětí a agresorů.
Sociální sítě a média
Označení pro služby a aplikace, které lidem umožňují vzájemně komunikovat, tvořit, sdílet obsah a vyměňovat mezi sebou informace. Mezi nejznámější sociální sítě patří například Facebook, Instagram nebo Twitter a TikTok.
Úvod
I sociální sítě jsou prostředím, kde se může šířit šikana, označujeme ji jako kyberšikanu. Uživatelé si prostor, který sociální sítě poskytují, mohou plést s bitevním polem, kde útočí jeden na druhého prostřednictvím vulgárních komentářů, zveřejňováním nepravdivých informací nebo psychologické manipulace. Opakované, soustavné a dlouhotrvající útoky mohou dovést některé uživatele až k sebepoškozování nebo sebevražedným tendencím.
Dnešní sociální sítě umožňují i živé vysílání, tzv. streamování. To mívá za následek, že se rizikové chování a negativní a mravnostní jevy prošetřují, analyzují a odstraňují ze sociálních sítí až zpětně, po jejich zveřejnění. Je například znám případ, kdy 33letý bývalý voják americké armády spáchal před svým počítačem sebevraždu, kterou živě vysílal na Facebooku. Navzdory rychlému jednání společnosti Facebook, která video rychle odstranila, se záhy začalo objevovat i na Tik Toku. Vzhledem k popularitě Tik-Toku, především u mladší generace, tak děti a mladiství byli vystaveni velmi brutálnímu obsahu. U některých dětí a mladistvých, kteří toto video viděli, se projevily posttraumatické stresové poruchy.
Příběh
Lea navštěvuje 9. třídu základní školy. V kolektivu je introvertní a většinu svého volného času tráví na sociálních sítích. Kromě několika přátel ze školy, oblíbených hudebních skupin a celebrit, Lea vyhledává na sociálních sítích také obsah spojený s úzkostí, depresí, sebepoškozováním, vraždami a sebevraždami. Lea má problémy ve škole a její rodiče se rozvádějí. Cítí se zranitelná a útěchu nachází v sebepoškozování. Na základě jejího vyhledávání a sledování obsahu na sítích jsou jí kvůli algoritmům podsouvány informace s depresivním obsahem. Lea se každý den vystavuje sebevražednému povzbuzování a každým dnem se zvyšuje její touha ublížit si.
Doporučení
Společným rysem sebepoškozování a sebevražedných myšlenek bývají problémové vztahy s rodiči, s vrstevníky nebo vztahy k vlastní osobě. Za těmito negativními jevy může být skryto například i zneužívání či týrání dítěte. Z těchto důvodů by se měla vždy podobnému chování věnovat patřičná pozornost. S žáky je třeba aktivně na toto téma komunikovat. Učitel by zároveň měl respektovat hranice a kompetence své profese a v případě závažnějších problémů zajistit odbornou pomoc.
Tipy do praxe
U žáků si všímejte změn v chování a změn na těle jako jsou jizvy, popáleniny, špatná chůze a podobně. Sebepoškozování může být někdy dětským signálem dospělému, že s ním není něco v pořádku, že se nachází v ohrožení. Ve škole je dobré na veřejném místě umístit kontakty na krizová centra, linky důvěry, linku bezpečí a mít k dispozici funkční školní schránku důvěry.
Kontakt: Linka bezpečí
Seznamte žáky s kontakty linky bezpečí. Ukažte si webové stránky a řekněte si, s čím se můžeme na tuto linku obrátit.
Otevřít
Nástěnka: Bezpečný internet
I ve vaší škole pravděpodobně máte nástěnku bezpečného internetu. Ukažte ji žákům. Případně se obraťte na distributory.
Otevřít
Schránka důvěry: NNTB
Nenech to být (NNTB) je anonymní schránka důvěry, pomocí které mohou žáci upozornit na kyberšikanu a další rizikové jevy v kolektivu.
Otevřít
Publikace: Sociální sítě
Kniha s podtitulem „A to funguje jak?“ pomáhá učitelům najít odpovědi na časté otázky žáků z oblasti sociálních sítí a médií.
Otevřít
Video: Sociální bubliny
Osvětové video z dílny E-bezpečí pomůže žákům pochopit problematiku sociálních bublin a jejich úskalí v reálném životě.
Otevřít