Bezpečné školní účty (2/15)


Jedním ze zlozvyků uživatelů bývá, že neoddělují osobní a pracovní účty. Podívejte se na důvody, proč se to může vymstít.

Slovníček pojmů


Antispamový filtr

Nástroj, který chrání uživatele před nevyžádanou poštou různého typu. Někdy se může stát, že nástroj nevyhodnotí zprávu správně a zpráva, na kterou čekáme, skončí ve složce „spam“. Některé filtry umožňují uživateli nastavit rozšířená pravidla, podle kterých se filtrace řídí.

Úvod


Pro pracovní účely by měli učitelé používat vždy přidělenou pracovní adresu, která je zpravidla ve tvaru „jméno.příjmení@škola.cz“. Tento e-mail není určen pro soukromé účely. Je velmi důležité důsledně oddělit pracovní a soukromý e-mail. Ten pracovní by neměl být poskytován tzv. třetím stranám, které s pracovními účely nesouvisejí, a to jsou zejména e-shopy pro osobní nákupy, webové stránky, které nemají souvislost s pracovní činností, nebo zakládání osobních účtů na sociálních sítích pomocí pracovního e-mailu. Tento e-mail primárně slouží k pracovní komunikaci a k bezpečnému využívání školní informační infrastruktury.

Příběh


Pan Milan, učitel dějepisu, se nechal inspirovat svými žáky a založil si účet na sociální síti Instagram. Pro aktivaci svého účtu na Instagramu použil svou školní e-mailovou adresu. Milan si tuto sociální síť velmi rychle oblíbil. Sledoval fotografie a videa. Vytvářel vlastní obsah. Po nějaké době si všiml, že se mu v jeho školním e-mailovém účtu objevuje velké množství reklamních e-mailů. Některé nabídky dokonce využil a reklamní weby navštívil a nabízený předmět si koupil. K nákupu použil opět školní e-mailovou adresu. Množství reklamních e-mailů, nabídek produktů, oznámení výher, pozvánek do soutěže a jiných hromadných e-mailů vzrostlo, až kvůli nim Milan jednoho dne přehlédl důležitý e-mail od svého nadřízeného.

Doporučení


Pracovní e-mail by měl zůstat pracovním e-mailem. Zaměstnanci by si na něj ani neměli nechávat přeposílat e-maily ze své soukromé e-mailové schránky. Pokud do pracovní pošty začnou přicházet reklamní e-maily či spam, tak tuto poštu neotvírejte a ani na ni nereagujte. Neobjednávejte a nenakupujte produkty ani služby nabízené touto cestou. Všechny tyto e-maily bez jejich otevření vymažte nebo přesuňte do patřičné složky „spam“. Tato složka poté do budoucna nebude propouštět další podobné zprávy.

Tipy do praxe


Podívejte se na zajímavé internetové služby a nástroje, určitě je neváhejte vyzkoušet. Mohou být užitečné přímo pro vás nebo posloužit jako inspirace do výuky. Poraďte se s administrátorem školních účtů, zda by vám mohl na vašem účtu aktivovat antispamové filtry. O filtraci spamu můžete požádat také vašeho poskytovatele internetového připojení. Můžete si také ve svém e-mailovém účtu vytvářet seznam blokovaných odesílatelů. Veškeré budoucí zprávy od těchto odesílatelů se automaticky přesunou do složky nevyžádaná pošta.

Nástroj: 10 minutový e-mail


Pro jednorázové registrace můžete vyzkoušet desetiminutový e-mail, který za 10 minut přestane existovat, nemusíte tedy poskytovat svůj legitimní e-mail.

Otevřít