Personální bezpečnost (2/2)
Personální bezpečnost
1/5 Personální bezpečnost obecně
Oblastí personální bezpečnosti se na NÚKIB zabývá Oddělení personální bezpečnosti a krizového řízení (dále pro účely tohoto kurzu „OPBKŘ“), které spadá pod Odbor bezpečnosti (dále také „OBE“).
Oblast personální bezpečnosti upravují:
- Hlava II zákona č. 412/2005 Sb., o ochraně utajovaných informací a o bezpečnostní způsobilosti, ve znění pozdějších předpisů (dále „Zákon"),
- Vyhláška č. 363/2011 Sb., o personální bezpečnosti a o bezpečnostní způsobilosti, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „Vyhláška“).
Personální bezpečnost je jedním ze způsobů zajištění ochrany UI (dalšími jsou mimo jiné i administrativní, fyzická či informační bezpečnost - i k těmto oblastem na vás na tomto portálu číhá pravidelné roční proškolení 😎).
Personální bezpečnost spočívá ve výběru fyzických osob, které mohou mít přístup k UI.
- V případě nutnosti přístupu zaměstnance NÚKIB k UI stupně utajení Vyhrazené provádí tento výběr – resp. zjištění a ověření, že zaměstnanec splňuje zákonné podmínky – NÚKIB → v případě splnění podmínek vydává NÚKIB zaměstnanci Oznámení o splnění podmínek pro přístup k utajované informaci stupně utajení Vyhrazené (dále jen "Oznámení").
- V případě nutnosti osoby přistupovat k UI všech vyšších stupňů utajení (D, T, PT) zjišťuje a ověřuje splnění zákonných podmínek pro přístup k UI u zaměstnanců NÚKIB Národní bezpečnostní úřad → v případě splnění podmínek NBÚ vydává Osvědčení fyzické osoby pro přístup k utajovaným informacím stupňů utajení Důvěrné až Přísně tajné (dále jen "OFO").
Před prvním přístupem k UI nebo do zabezpečené oblasti (k těmto podrobně v on-line kurzu fyzické bezpečnosti) je třeba splňovat současně tři podmínky:
- Být držiteli Oznámení/OFO - alespoň do toho stupně utajení včetně, s nímž se budete seznamovat;
- Být poučeni podle § 9 Zákona (v případě, že jste držiteli Oznámení), nebo podle § 11 Zákona (na základě pověření bezpečnostního ředitele NÚKIB provede pracovník OPBKŘ)
- Splňovat podmínku nezbytně nutného seznámení se s předmětnou UI pro výkon své práce/stáže (tzv. need-to-know).
Vydáním Oznámení/OFO však personální bezpečnost nekončí.
Jako držitelé Oznámení/OFO musíte Zákonem stanovené podmínky pro vydání, resp. držení Oznámení/OFO splňovat po celou dobu platnosti Oznámení/OFO.
Oznámení: v případě, že jako držitel Oznámení přestanete splňovat některou z podmínek, NÚKIB platnost Oznámení zruší.
OFO: NBÚ ze Zákona prověřuje, zda držitelé OFO splňují podmínky pro vydání OFO po celou dobu jeho platnosti. V případě důvodného podezření, že jako držitelé OFO již některou z podmínek nesplňujete, zahájí NBÚ řízení o zrušení platnosti Vašeho OFO a může jeho platnost zrušit.
U pracovních pozic, kde je držení Oznámení/OFO nezbytnou podmínkou pro zaměstnání u NÚKIB, je případné zrušení platnosti těchto listin důvodem k ukončení pracovněprávního vztahu.
2/5 Oznámení
Oznámení vydává obvykle v den nástupu do zaměstnání svým zaměstnancům (a v případě nutnosti též stážistům) ředitel Odboru bezpečnosti NÚKIB prostřednictvím OPBKŘ.
Podmínky pro vydání Oznámení jsou:
• plná svéprávnost osoby (prokazuje se prohlášením fyzické osoby o svéprávnosti),
• dosažení alespoň 18 let věku (prokazuje se občanským průkazem nebo cestovním dokladem),
• bezúhonnost (prokazuje se výpisem z Rejstříku trestů, v případě cizince i obdobným dokladem státu, jehož je cizinec státním příslušníkem, jakož i státu, v němž cizinec pobýval nepřetržitě po dobu delší než 6 měsíců).
Jako držitelé Oznámení jste vůči OPBKŘ povinni:
• sdělit změnu podmínek pro vydání Oznámení (pokud byste pozbyli bezúhonnosti či svéprávnosti),
• sdělovat změny v údajích, které jsou v Oznámení obsaženy (jméno, příjmení...),
• odevzdat neplatné Oznámení.
Oznámení jste povinni OPBKŘ vrátit, když:
• Vám bylo vydáno OFO (Oznámení s poučením podle § 9 Zákona vraťte nejlépe v okamžiku, kdy podepisujete poučení o ochraně UI podle § 11 téhož zákona);V případě, že Oznámení ztratíte, bude vám odcizeno, nebo je nedopatřením zničíte, oznamte tuto skutečnost písemně nebo e-mailem do 15 dnů OPBKŘ a požádejte současně o vydání nového Oznámení. OPBKŘ Vám neprodleně vyhoví.
3/5 OFO
Pokud ze systemizace pracovních míst NÚKIB vyplývá potřeba, aby zaměstnanec byl pro výkon své práce u NÚKIB držitelem OFO, dostane již před samotným nástupem do pracovního poměru k NÚKIB od pracovníka Oddělení personálních věcí a vzdělávání (dále "OPVV"), nebo OPBKŘ žádost fyzické osoby o vydání OFO na příslušný stupeň utajení. Tuto žádost je třeba obratem podat k NBÚ. Tj. nejlépe ještě před samotným nástupem k NÚKIB. Ve výjimečných a jednoznačně odůvodněných případech, kdy by podání bránily objektivní okolnosti (tedy nikoli liknavost), lze tuto žádost o vydání OFO podat k NBÚ nejpozději do konce zkušební doby.
Samotnou žádost o vydání OFO vydává OBE a svým podpisem a razítkem NÚKIB ji potvrzuje bezpečnostní ředitel NÚKIB. Takto potvrzená žádost deklaruje, že u žadatele o vydání OFO je důvodný předpoklad, že bude přicházet do styku s UI stupňů utajení D až PT a/nebo bude samostatně vstupovat do zabezpečených oblastí příslušné kategorie.
V okamžiku, kdy podáte žádost o vydání OFO k NBÚ, stáváte se účastníkem řízení o vydání OFO podle Zákona a před NBÚ již vystupujete sami za sebe. NÚKIB není účastníkem řízení.
Podmínky pro vydání OFO jsou:
- tytéž jako u Oznámení (svéprávnost, plnoletost, bezúhonnost), a dále
- občanství ČR nebo členského státu EU nebo NATO
- osobnostní způsobilost (tzn. že netrpíte duševní poruchou nebo obtížemi, které mohou mít vliv na Vaši schopnost utajovat informace)
- bezpečnostní spolehlivost.
Bezpečnostně spolehlivá je osoba, u které nebyla zjištěna přítomnost bezpečnostních rizik definovaných Zákonem, tj. nebylo zjištěno např.:
- porušení povinností při ochraně UI,
- chování, které by mohlo mít vliv na vaši důvěryhodnost nebo vaši ovlivnitelnost a mít vliv na vaši schopnost utajovat informace (např. závislost na alkoholu, omamných a psychotropních látkách, řízení vozidla pod vlivem alkoholu či jiných návykových látek aj.),
- činnost spočívající v potlačování základních lidských práv a svobod (např. podpora extremismu, členství v extremistických organizacích aj.),
- závažná nebo opakovaná činnost proti zájmům ČR (vlastizrada, padělání měny či veřejných listin a jiné činy. Pozor: OFO a Osvědčení fyzické osoby pro cizí moc (dále jen "OFOCM") - viz níže oddíl 4/5 - jsou také veřejnými listinami.
- zjevná nepřiměřenost vašich majetkových poměrů,
- a další bezpečnostní rizika – přehled všech těchto rizik naleznete v § 14 Zákona.
Jakmile obdržíte od NBÚ nové OFO, nebo obdržíte rozhodnutí o nevydání OFO či o zastavení řízení o vydání OFO, neprodleně kontaktujte OPBKŘ a OPVV. Podrobnosti těchto povinností naleznete pod tímto odkazem na Wiki NÚKIB.
Na OFO je vždy uveden stupeň utajení, pro který jste byli NBÚ prověřeni. S UI vyššího stupně utajení, než je uveden na OFO, se seznamovat nesmíte. Stejně tak nesmíte samostatně vstupovat do zabezpečených oblastí či přistupovat k utajovaným informačním a komunikačním systémům nad stupeň utajení uvedený na Vašem OFO.
Platnost OFO je pro stupeň utajení:
- Důvěrné - 9 let,
- Tajné - 7 let,
- Přísně tajné - 5 let.
Platnost OFO může skončit z různých důvodů:
- např. změnou některého z údajů na OFO uvedených – jméno, příjmení, státní příslušnost (jste povinni OFO/OFOCM vrátit NBÚ)
- uplynutím doby jeho platnosti (není třeba OFO vracet NBÚ)
- doručením nového OFO (jste povinni OFO vrátit),
- zrušením platnosti OFO na základě rozhodnutí NBÚ (jste povinni OFO vrátit),
- doručením rozhodnutí NBÚ o nevydání nového OFO (jste povinni OFO vrátit)
- ztrátou/zničením/odcizením OFO, aj.
Přehled všech situací, kdy musíte OFO vrátit NBÚ, je uveden pod tímto odkazem na
4/5 OFOCM
Pokud se jako zaměstnanci NÚKIB například budete podílet na projektech NATO nebo budete potřebovat přístup do vnitřního informačního systému (kde se zpracovávají také informace cizí moci - NATO), apod., musíte požádat u NBÚ také o vydání OFOCM. Jedná se o potvrzení, že jste v ČR prověření k přístupu k UI (tím, že vám bylo vydáno OFO), a že jste tedy v tomto směru způsobilí seznamovat se také s utajovanými informacemi NATO.
Stupně utajení u OFOCM se odvozují od stupňů utajení u OFO:
- Důvěrnému odpovídá NATO CONFIDENTIAL
- Tajnému – NATO SECRET (ve zvláštních případech také NATO SECRET ATOMAL či NATO SECRET CRYPTO)
- Přísně tajnému – COSMIC TOP SECRET (ve zvláštních případech také COSMIC TOP SECRET ATOMAL nebo COSMIC TOP SECRET CRYPTO)
Pro Oznámení se taková listina nevydává.
Platnost OFOCM je vázána na platnost OFO. OFOCM tedy může být platné maximálně tak dlouho jako OFO, k němuž je OFOCM vydáno. Obecně tedy (až na výjimky) platí, že v případě zániku platnosti OFO tak zaniká i platnost OFOCM.
V případech, kdy jste povinni vrátit NBÚ Vaše již neplatné OFO, jste tedy povinni současně s ním vrátit také OFOCM (až na výjimky – viz
5/5 Nejčastější dotazy
1. Kam si mám dát Oznámení s poučením, nebo OFO s poučením?
Oznámení + poučení, resp. OFO (OFOCM) + poučení si uložte v zaměstnání na dosah (do zásuvky v práci…), abyste se jimi v případě nutnosti mohli prokazovat.
2. Kdy musím vrátit Oznámení?
Když obdržíte OFO od NBÚ, nebo když končíte svůj pracovní poměr u NÚKIB, resp. když končí svou stáž u NÚKIB stážista, u něhož jste garantem, došlo k poškození Oznámení (přetrhnuté, zčásti skartované, rozmočené…), došlo ke změně údajů uvedených na Oznámení, přestali jste splňovat zákonné podmínky pro vydání OFO...
3. Co mám dělat, když OFO od NBÚ obdržím (nebo i neobdržím)?
OFO/OFOCM neprodleně naskenujte a pošlete na všechny tyto e-maily: marcela.penkavova@nukib.gov.cz, petr.stanek@nukib.gov.cz a vera.rozehnalova@nukib.gov.cz.
V případě, že obdržíte od NBÚ rozhodnutí o nevydání OFO či o zastavení řízení o vydání OFO, opět neprodleně kontaktujte uvedené pracovníky. Podrobnosti naleznete pod tímto odkazem na Wiki-NÚKIB.
OFO/OFOCM a poučení si opět uschovejte tak, abyste je měli po ruce a mohli se jimi v případě nutnosti prokázat.
4. Co je třeba udělat pro vydání OFOCM a co mám dělat po jeho vydání?
Žádost o vydání OFOCM vám na požádání rád nachystá pracovník OPBKŘ a tuto žádost už vy sami následně doručíte NBÚ. OFOCM následně opět neprodleně naskenujte a pošlete na e-maily výše uvedených pracovníků. Veškeré další potřebné podrobnosti k OFOCM naleznete na tomto odkazu na Wiki-NÚKIB.
5. Bude mi končit stávající OFO a budu potřebovat další – co mám dělat?
OPBKŘ hlídá datum platnosti vašeho OFO a v dostatečném předstihu vás jeho pracovník kontaktuje, aby Vám předal novou žádost o vydání OFO. Pokud máte mít i po vypršení platnosti stávajícího OFO mít přístup k UI, jste povinni požádat v dostatečném předstihu u NBÚ o vydání nového OFO. OPBKŘ v této věci doporučuje dodržovat tyto lhůty:
- pro navazující OFO na stupeň utajení Důvěrné žádat alespoň 4 měsíce před vypršením platnosti;
- pro navazující OFO na stupeň utajení Tajné žádat alespoň 8 měsíců před vypršením platnosti;
- pro navazující OFO na stupeň utajení Přísně tajné žádat alespoň 11 měsíců před vypršením platnosti stávajícího OFO.
Pokud nestihnete podat navazující žádost o vydání OFO včas, budete muset absolvovat celé řízení před NBÚ znovu, jako byste žádali o první OFO.
Podrobnosti k podání této navazující žádosti o vydání OFO, se dozvíte na Wiki NÚKIB.
6. Co se stane, když mi OFO vypršelo dřív, než jsem obdržel nové OFO?
Pokud se jako žadatel o vydání OFO dostanete do mezery, kdy Vám již neplatí staré OFO, ale dosud Vám nebylo vydáno nové, nesmíte se seznamovat s UI a zaměstnavatel má povinnost Vám zamezit v přístupu k UI, musíte odevzdat případné veškeré utajované materiály, které máte u sebe, jsou Vám odebrány přístupy do zabezpečených oblastí, k utajovaným systémům atp.
Jakmile je Vám vydáno nové OFO, neprodleně tuto skutečnost oznamte na již výše uvedené e-maily – podrobně viz Wiki-NÚKIB.
7. Jaké povinnosti mám jako držitel Oznámení a OFO?
- Každá osoba (bez ohledu na to, je-li držitelem Oznámení, OFO, nebo žádné z uvedených listin) je povinna neprodleně odevzdat UI, pokud takovou nalezne, nebo UI získanou v rozporu se Zákonem nebo nalezené OFO nebo OFOCM Národnímu bezpečnostnímu úřadu, Policii ČR nebo – v případě takové situace v zahraničí – zastupitelskému úřadu ČR.
- Pokud máte nebo jste měli přístup k UI, jste povinni o ní zachovávat mlčenlivost a nesmíte umožnit přístup k ní neoprávněné osobě.
- V případě kontroly za strany NBÚ jste povinni plnit pokyny kontrolního pracovníka.
- Dodržovat povinnosti při ochraně UI.
- Odevzdat neplatné OFO v případech, které jsou uvedeny na Wiki-NÚKIB.
- Neprodleně oznámit NBÚ ztrátu, odcizení či zničení OFO/OFOCM.
- Oznamovat NBÚ neprodleně změny v údajích – rámcově se jedná např. o změny adresy pro účely doručování, změny zaměstnavatele včetně dílcích změn, zahájení trestního stíhání k osobě držitele OFO, nabytí nemovitosti v zahraničí, vznik finančního závazku mezi fyzickými osobami. Podrobněji se k tomuto dočtete na Wiki-NÚKIB.
- Neprodleně oznamovat tomu, kdo provedl poučení podle §§ 9 a 11 zákona č. 412/2005 (ve Vašem případě tedy OBE) porušení povinností stanovených tímto zákonem.
- Účastnit se jednou ročně pravidelného proškolení k ochraně UI (toto právě absolvujete 😊).
Ve vztahu k NÚKIB je držitel Oznámení je povinen jednou za 5 let doložit OPBKŘ aktuální výpis z RT (k tomu vás včas vyzve OPBKŘ). V případě nutnosti může OPBKŘ zkontrolovat plnění zákonných podmínek i dříve než za 5 let od vydání Oznámení.
Držitel OFO je kromě již výše uvedeného také povinen poskytovat součinnost NBÚ, pokud Vás NBÚ k takové součinnosti v rámci řízení o vydání navazujícího OFO nebo v rámci prověřování po vydání Vašeho stávajícího OFO kontaktuje (ohledně hlášení změn, doložení některých skutečností, doplnění údajů apod.). Podrobnosti k těmto povinnostem naleznete na tomto odkazu na Wiki NÚKIB. Neposkytováním součinnosti se vystavujete riziku správního řízení ze strany NBÚ, pokutě až 50.000 Kč a také riziku zahájení řízení ze strany NBÚ o zrušení platnosti Vašeho OFO.
8. Může mi být OFO za nějakých okolností zrušeno?
Ano, jak jsme již uvedli, může. V případě, že NBÚ dojde v rámci již zmíněného ověřování (po vydání OFO) k důvodnému podezření, že jste přestali splňovat zákonné podmínky pro vydání OFO – např. shledá-li u Vaší osoby výskyt některého z bezpečnostních rizik (viz jaká osoba je bezpečnostně spolehlivá…).
9. Jaké postihy mi hrozí, pokud jako držitel Oznámení či OFO nesplním některou z povinností daných zákonem č. 412/2005?
Porušení výše uvedených povinností ve vztahu k UI se trestá. Může dojít ke zrušení platnosti vašeho OFO, ke správnímu řízení a udělení pokuty ze strany NBÚ (která může v některých případech dosáhnout až 5.000.000 Kč) a v případě porušení některých konkrétních ustanovení Zákona (např. umožníte-li seznámení s UI neoprávněné osobě nebo si sami jako neoprávněné osoby přístup k UI obstaráte,... ) i k trestnímu stíhání.
10. Budu jako zaměstnanec na NÚKIB končit – mám ve vztahu k OFO či Oznámení nějaké povinnosti?
Před ukončením Vašeho pracovně právního vztahu budete kontaktováni ze strany OPBKŘ za účelem provedení výstupního poučení.
Jste-li v době ukončení pracovněprávního vztahu k NÚKIB držiteli Oznámení a poučení podle § 9 Zákona, jste povinni obě tyto listiny vrátit OPBKŘ.
V případě, že jste držiteli OFO/OFOCM, budete OPBKŘ požádáni také o vrácení poučení podle § 11 zákona č. 412/2005.
Samotné OFO/OFOCM můžete vrátit NBÚ – s vrácením Vám zaniknou veškeré povinnosti spojené s držením OFO. V opačné případě se na Vás budou tyto povinnosti vůči NBÚ vztahovat i nadále – v daném okamžiku především povinnost oznamovat NBÚ i nadále změny v údajích.
V případě, že jste se při Vašem pracovním působení u NÚKIB seznamovali s UI, jste povinni o nich zachovávat mlčenlivost i po ukončení pracovněprávního vztahu (i po ukončení platnosti OFO…). Mlčenlivost může být ukončena pouze zrušením utajení předmětné informace, což může učinit pouze její původce (či jeho právní nástupce, nebo pokud tento není nebo nesplňuje podmínky pro přístup k UI, pak tak činí NBÚ).