2. Pravidla fyzické bezpečnosti pro nakládání s utajovanými informacemi


V tomto okruhu se dozvíte, v jakých částech objektů lze zpracovávat utajované informace a jak je chránit.

Slovníček pojmů


Objekt

Je budova nebo jiný ohraničený prostor, ve kterém se zpravidla nachází zabezpečená oblast nebo jednací oblast. Objekt slouží ke zpracovávání a manipulaci s utajovanou informací.

Zabezpečená oblast

Slouží k zpracování a ukládání utajované informace, která se ukládá v zabezpečené oblasti v úschovném objektu (trezoru) certifikovaném pro daný stupeň utajovaných informací. Zabezpečené oblasti se podle nejvyššího stupně utajení utajované informace, která se v nich ukládá, zařazují do kategorií (Přísně tajné, Tajné, Důvěrné, nebo Vyhrazené).

V jakých částech objektů lze zpracovávat a ukládat utajované informace


Rozlišujeme zpracování a ukládání utajovaných informací.

     
    • Utajovaná informace se zpracovává:

     
    a) v zabezpečené oblasti příslušné kategorie nebo vyšší,

    b) v objektu příslušné kategorie nebo vyšší, pokud je zajištěno, že k utajované informaci nemá přístup neoprávněná osoba,

    c) v odůvodněných případech s písemným souhlasem odpovědné osoby nebo bezpečnostního ředitele v objektu jiné kategorie, než je stupeň utajení zpracovávané utajované informace, pokud je zajištěno, že k utajované informaci nemá přístup neoprávněná osoba, nebo

    d) v odůvodněných případech s písemným souhlasem odpovědné osoby nebo bezpečnostního ředitele mimo objekt, pokud je zajištěno, že k utajované informaci nemá přístup neoprávněná osoba.

     
    • Utajovaná informace se ukládá v zabezpečené oblasti příslušné kategorie nebo vyšší a v ní popřípadě v trezoru, uzamykatelné skříni nebo jiné schránce za podmínek stanovených prováděcím právním předpisem.

Jak chránit utajované informace


Základní podmínkou pro seznamování se s utajovanou informací je vlastnictví příslušného stupně OFO a rozhodnutí nadřízeného. Pokud je zaměstnanci NÚKIB umožněn přístup k utajované informaci, kterou potřebuje k plnění svých pracovních povinností, musí tuto informaci chránit před nepovolanými osobami – princip „need to know“. To v našem případě znamená i další zaměstnance NÚKIB, kteří utajovanou informaci nepotřebují ke své pracovní činnosti a není jim přidělena nadřízeným, i když vlastní příslušný stupeň OFO.