Fyzická bezpečnost (2/4)


V tomto okruhu je popsána fyzická bezpečnost jako systém opatření a jsou zde uvedeny definice klíčových pojmů.

Fyzická bezpečnost


Fyzická bezpečnost je druhem zajištění ochrany utajovaných informací a je upravena v hlavě V zákona č. 412/2005 Sb., o ochraně utajovaných informací a o bezpečnostní způsobilosti, ve znění pozdějších předpisů a vyhláškou č. 528/2005 Sb. o fyzické bezpečnosti a certifikaci technických prostředků.

Fyzická bezpečnost je zajišťována systémem opatření, která mají neoprávněné osobě zabránit nebo ztížit přístup k utajovaným informacím, popřípadě přístup nebo pokus o něj zaznamenat.

Systém opatření zahrnuje:

  • Ostraha (výkon fyzické ostrahy na objektu)
  • Režimová opatření (kontrola vstupu, pohybu zaměstnanců a návštěv, kontrola manipulace s klíči a identifikačními prostředky, režim pohybu utajovaných informací, školení zaměstnanců)
  • Technické prostředky (certifikované bezpečnostní prvky jako poplachové zabezpečovací a tísňové systémy, kamerové systémy, úschovné objekty, zámky, dveře, mříže, RTG systémy apod.)

Jednou ze zákonných povinností je zpracování projektu fyzické bezpečnosti pro každý objekt. Dokument obsahuje informace o způsobu zabezpečení a umístění zabezpečených oblastí v objektu. Z takto definovaného způsobu zabezpečení vychází pravidla pro pohyb osob po objektu, která je nutné dodržovat. Režimová opatření pro NÚKIB naleznete v interní směrnici S04/2023 Provozní řád budov.

Definice základních pojmů v oblasti fyzické bezpečnosti

  • Objekt je budova nebo jiný ohraničený prostor, kde se nachází zabezpečená nebo jednací oblast.
  • Zabezpečená oblast je ohraničený prostor v objektu. Zabezpečené oblasti se podle možnosti přístupu k utajované informaci dělí do dvou tříd.
    Třída I., kdy vstupem do této oblasti dochází k seznámení s utajovanými informacemi.
    Třída II., kdy vstupem do této oblasti nedochází k seznámení s utajovanými informacemi.
  • Jednací oblast je ohraničený prostor v objektu. Utajovanou informaci stupně utajení Přísně tajné nebo Tajné lze projednávat pouze v jednací oblasti.
  • Úschovný objekt je trezor nebo jiná uzamykatelná schránka dle přílohy č. 1 vyhlášky č. 528/2005 o fyzické bezpečnosti a certifikaci technických prostředků (např. schránka, kancelářský nábytek opatřený zámkem, úložna).

Kde najdu zabezpečené nebo jednací oblasti v objektech NÚKIB?


Zabezpečené oblasti jsou popsány v projektu fyzické bezpečnosti, který je uložen na oddělení fyzické bezpečnosti. Vstupy do zabezpečených oblastí jsou označeny kategorií a třídou. Vstupní oprávnění do zabezpečených oblastí jsou nastaveny pouze zaměstnancům, kteří v nich vykonávají pracovní povinnosti. O vstupní oprávnění lze žádat na odboru bezpečnosti.

Evidenci zabezpečených oblastí, jednacích oblastí a úložen vede oddělení fyzické bezpečnosti.

Barevné značení zabezpečených oblastí

FO1

FO2