Utajované informace (1/4)


Okruh poskytuje definici utajovaných informací dle zákona č. 412/2005 Sb., a jejich klasifikaci.

Definice utajovaných informací


Podle zákona č. 412/2005 Sb., o ochraně utajovaných informací a o bezpečnostní způsobilosti, ve znění pozdějších předpisů, utajovanou informací rozumí: „informaci v jakékoliv podobě zaznamenanou na jakémkoliv nosiči označenou v souladu s tímto zákonem, jejíž vyzrazení nebo zneužití může způsobit újmu zájmu České republiky nebo může být pro tento zájem nevýhodné, a která je uvedena v seznamu utajovaných informací (§ 139)“

Klasifikace utajovaných informací


Podle výše újmy, která by při vyzrazení této informace České republice vznikla, rozdělujeme utajované informace dle stupně jejich utajení na:

  • Vyhrazené (V): Jestliže její vyzrazení neoprávněné osobě nebo zneužití může být nevýhodné pro zájmy České republiky.
  • Důvěrné (D): Jestliže její vyzrazení neoprávněné osobě nebo zneužití může způsobit prostou újmu zájmům České republiky.
  • Tajné (T): Jestliže její vyzrazení neoprávněné osobě nebo zneužití může způsobit vážnou újmu zájmům České republiky.
  • Přísně tajné (PT): Jestliže její vyzrazení neoprávněné osobě nebo zneužití může způsobit mimořádně vážnou újmu zájmům České republiky.

Aby fyzická osoba mohla v rámci svých zdůvodnitelných pracovních povinností přistupovat k utajovaným informacím, musí mít oznámení o splnění podmínek pro přístup k utajované informaci, které se uděluje pro stupeň (V), nebo osvědčení fyzické osoby tzv. OFO, které se uděluje pro stupně D, T a PT. Pro seznámení se s utajovanými informacemi, jejichž původcem je NATO musí mít osoba osvědčení fyzické osoby pro cizí moc stejného stupně jako jeho OFO.