Vítejte v našem on-line kurzu!


Absolventi kurzu nám často píšou, že byli ze vzdělávacího obsahu nadšení. Věříme, že zaujmeme také vás.

Slovo úvodem


Věděli jste, že na počátku kybernetického útoku může být třeba soubor Excel, který Vám kolega pošle e-mailem? Pojďme proto společně objevovat kybernetickou bezpečnost a naučit se předcházet podobným překvapením! Jejich znalost zvýší bezpečnost Vaši, i Vašeho zaměstnavatele. Jsme praktici. Povinné studijní okruhy jsou složeny z krátkých témat v délce 100 slov. V on-line kurzu „Dávej kyber“ získáte praktické rady a ověřená doporučení, pro která najdete uplatnění každý den. Teorii potkáte jen tam, kde je to nezbytné. Věříme, že uživatel potřebuje problémům předcházet, ne je umět pouze teoreticky pojmenovat. Dokládá to jedna z referencí, které nám absolventi posílají.

„Je vidět, že autoři tohoto kurzu chápou potřeby běžného uživatele IT ve veřejné správě. Kurz je velmi uživatelsky přívětivý. Přestože jsem měl v plánu udělat jen závěrečný test a nepro­cházet dalším zbytečným kurzem, po pozitivních ohlasech kolegů a kolegyň jsem ho nakonec se zájmem prošel a nelituji. Jedná se asi o nej­lepší on-line kurz, kterým jsem kdy prošel.“ – absolvent kurzu

Výkladový slovník kybernetické bezpečnosti AFCEA popisuje kybernetickou bezpečnost jako: „Souhrn právních, organizačních, technických a vzdělá­vacích prostředků směřujících k zajištění ochrany kyber­netického prostoru“. Stavebními kameny kybernetické bezpečnosti jsou důvěrnost, integrita a dostupnost informací či systémů.

  • Důvěrnost znamená, že k informacím a systémům mohou přistupovat pouze oprávněné osoby.
  • Integrita znamená, že informace jsou kompletní a neoprávněné osoby je nemohou měnit.
  • Dostupnost znamená, že oprávněné osoby mohou k informacím a systémům přistupovat kdykoliv v případě potřeby.

Úspěšný kybernetický útok v důsledku vede k narušení důvěrnosti, integrity nebo dostupnosti informací či systémů. V odborné komunitě se traduje, že 95 % kybernetických útoků se útočníkům podaří vykonat kvůli pochybení nepoučeného uživatele. I proto jsou v uvedené definici kybernetické bezpečnosti zmíněny vzdělávací prostředky. Věříme, že společně můžeme toto procento snížit.

Odpovědi na časté dotazy


Nejsem technický typ, dokážu kurz dokončit?

Ano, určitě to dokážete. Nesoustředíme se na technické souvislosti nebo náležitosti, pouze netechnickým jazykem vysvětlujeme, jak mohou kybernetické hrozby vypadat a poskytujeme rady, jak jim úspěšně předejít.

Kolik času budu potřebovat na průchod kurzem?

Z dat našich absolventů vyplývá, že absolvovat kurz vč. závě­rečného testu zvládnou v průměru do 3 hodin. Kurz je připravený tak, aby se dal absolvovat svižným tempem a v případě potřeby po menších částech na pokračování.

Jak vypadá závěrečný test?

Závěrečný test je složen ze 15 otázek. K úspěšnému zakončení kurzu však stačí získat jen 80%. Test není omezen časovým limitem. Pokud se test nepodaří na první pokus, máte k dispozici ještě druhý. Všechny potřebné informace k závěrečnému testu získáte, až projdete studijní obsah.

Jsem zájemce z řad veřejnosti a chci certifikát, co mám udělat?

Obsah kurzu si můžete procházet i jako neregistrovaný a nepři­hlášený uživatel. Takový uživatel však nemá zpřístupněný test a nemůže získat certifikát o absolvo­vání. Pokud máte zájem složit test a certifikát získat, prosíme, použijte registrační formulář.

Upozornění


Hlavní autoritou pro řízení systému kybernetické bezpečnosti ve vaší organizaci je IT oddělení a odpovědné pověřené osoby. Pravidla pro správu sítí, počítačů atp. se liší vzhledem k potřebám organizací a jejich činnostem. Proto vždy dbejte především na interní nařízení, směrnice či pokyny. Jako uživatelé digitálních technologií a internetu zodpovídáte za své jednání v kyberprostoru. S touto zodpovědností vám dokáže náš kurz pomoci.

Zahájení studia


Pojďme se do toho pustit! Studujte v pohodě a procházejte obsah svým tempem. Obsahem můžete libovolně listovat, ke všemu se můžete v případě potřeby vracet. Další pokyny budete dostávat průběžně.

Zahájit studium