Osnova témat
-
Osvětový projekt Kyber Tabu
Celý projekt Kyber tabu má dvě základní podoby: video a print, skrz které popisuje a jednoduše a sdělně vysvětluje pravidla a zákonitosti současného online mediálního prostředí.
Srdcem projektu je čtrnáct krátkých videí, která se věnují jednotlivým konkrétním tématům (Zprávovody, Data, Algoritmy, Reklama, Informace, Dezinformace, Informační válka, Duopol, Protihráči, Nálady, Závislosti, Politika, Kyber otázky, Budoucnost).
Témata s pomocí stovek ilustrací, animací a průvodního slova populární moderátorky zasvěceně a srozumitelně přibližuje, neviditelné a těžko uchopitelné jevy vizualizuje. Dává výklad, pojmenovává, otevírá k tématům dveře, nementoruje, inspiruje k dalšímu zájmu o ně.
Proč na webech vidíme informace a reklamy, které jakoby slyšely o čem přemýšlíme? Proč potkáváme tolik negativních zpráv? Proč milujeme lajky na sociálních sítích? Proč je jednoduché online prostředí zneužít? To jsou některé okruhy z kapitol.
Různorodá forma projektu nabízí všem možnost věnovat se kapitolám samostatně v cca čtyřminutových videích či najednou v jednolitém, přibližně hodinovém sestřihu, listovat publikací po kapitolách či je číst za sebou jako knížku.
Ve svém celku je Kyber tabu unikátním, velmi komplexním obrazem současného informačního světa určeným pro širokou cílovou skupinu bez ohledu na věk i vzdělání.
Je pomůckou, průvodcem, mapou, která má sloužit k orientaci, ke znalosti vždy, když bereme do ruky mobil a vydáváme se na další průlet nekonečným vesmírem online informací.
Videa projektu Kyber tabu
Video série 1-14 Krátká videa (4' - 5') se věnují jednotlivým konkrétním tématům, která poutavě a srozumitelně prostřednictvím moderátorky i animací osvětlují.
Všech 14 dílů projektu je možné shlédnout v souhrnném sestřihu. Je alternativou pro ty diváky, kteří chtějí dostat ucelený a komplexní pohled najednou.
-
1. Zprávovody
Jak a kdo nám vybírá zprávy do mobilů? Co je byznys model prodeje naší pozornosti?
-
2. Data
Co je naše digitální stopa a lze se jí vyhnout? Proč může být mobil špionem v naší kapse?
-
3. Algoritmy
Z čeho a jak lze předvídat, na co spolehlivě klikneme? Co prozrazují lajky a emotikony?
-
4. Reklama
Proč se prodávají inzerentům víc uživatelé než prostor pro reklamu? Co je reklama na míru?
-
5. Informace
Jaký obsah je spolehlivým magnetem pro naši pozornost? Proč něco neumíme nekliknout?
-
6. Dezinformace
Co je u lží na internetu nové? Proč se dezinformacím na internetu daří? Kdo je platí a proč?
-
7. Informační válka
Co je podstatou informační války? Jaké zbraně používá? V čem je její zákeřnost?
-
8. Duopol
Kdo vlastní atomové kufříky médií světa? Jaké možnosti má v rukou? Kdo se může obrům postavit?
-
9. Protihráči
V čem je nerovnost soutěže mezi hráči internetu? A o čem jejich spor? Co mají dělat média?
-
10. Nálady
Jak ovlivňují informace naše nálady? Proč bubliny na sociálních sítích radikalizují společnost?
-
11. Závislosti
Co pomáhá tvořit naši závislost na mobilu? V čem je zrádnost lajků? Čím je nebezpečný TikTok?
-
12. Politika
Jak internet ovlivnil politiku? Co jsou vlivové operace? Jaké zkreslení vzniká při vyhledávání zpráv?
-
13. Kyber otázky
Dají se technologie regulovat? Jde o svobodu slova nebo o svobodu algoritmů?
-
14. Budoucnost
Co máme čekat? Jaké milníky vývoje máme za sebou? Jaké nebezpečí a cesty před sebou?
-
Film Kyber tabu
Jednolitá verze všech 14 dílů projektu, která v délce 65' nabízí v souhrnném sestřihu všechna témata. Je alternativou pro ty diváky, kteří chtějí dostat ucelený a komplexní pohled najednou.
-
Autor projektu
Autorem námětu i kreativním producentem projektu Kyber tabu je PhDr. Libuše Šmuclerová, která je vysoce zkušeným a respektovaným odborníkem v oblasti médií.
Vedla po mnoho let jedny z největších mediálních domů v České republice, v letech 1996–2004 byla programovou ředitelkou TV Nova, od 2007 do 2021 generální ředitelkou a do r. 2023 předsedkyní představenstva mediálního domu Czech New Center (dříve Ringier, Ringier Axel Springer), od r. 2024 působí jako předsedkyně jeho dozorčí rady.
Je předsedkyní správní rady České unie vydavatelů, patnáct let členkou dozorčí rady světové asociace tisku WAN-IFRA, vyučuje na několika vysokých školách, je členkou Rady Národního muzea, správní rady Nadace Charty 77 a výboru Ceny Arnošta Lustiga.