Personální bezpečnost (1/4)


Okruh se zabývá především osvědčením fyzických osob, kterým se lidově říká bezpečnostní prověrky. Přibližuje povinnosti držitelů, odpovídá na časté dotazy.

K personální bezpečnosti...


Každý držitel OFO, má na dokladu o osvědčení uvedený stupeň utajení. Tento stupeň utajení určuje, s jakou kategorií a oblastí utajovaných informací se držitel OFO může seznamovat. Oznámení (V) nebo OFO (D, T, PT) však neznamená, že jeho držitel má právo seznamovat se všemi utajovanými informacemi. Například pokud máme OFO (D), nemůžeme si libovolně prohlížet všechny utajované informace stupně (D). O tom, s jakou utajovanou informací se můžeme seznámit, rozhoduje přímý nadřízený, který se rozhoduje na základě pracovních činností, které vykonáváme a zvažuje, zda utajovanou informaci potřebujeme znát pro další výkon pracovní činnosti.

Přicházím jako nový zaměstnanec na NÚKIB, co je důležité vědět o oznámení (V)?


Zaměstnanec, který nastupuje na NÚKIB, musí mít již v den svého nástupu platné oznámení (V). Pro získání oznámení (V) je nutné splnit tři základní podmínky:

  • Trestní bezúhonnost doloženou výpisem z rejstříku trestů ne starším než 3 měsíce
  • Podepsat čestné prohlášení o plné svéprávnosti
  • Být plnoletý, tedy mít alespoň 18 let

Oznámení (V) vydává na základě splnění uvedených podmínek odpovědná osoba, v případě NÚKIB je to bezpečnostní ředitel. S oznámením (V) si však nový zaměstnanec vystačí jen na dobu nezbytně nutnou. Již před nástupem do zaměstnání by měl mít zažádáno u Národního bezpečnostního úřadu (dále jen NBÚ) o požadovaný stupeň OFO (D, T, PT) dle toho, který stupeň k výkonu své pracovní činnosti bude potřebovat. Jakmile požadovaný stupeň OFO zaměstnanec získá, musí vrátit oznámení (V) i doklad o poučení k němu na oddělení personální bezpečnosti a krizového řízení. Existují i pracovní místa, na které se musí nastupovat již s požadovaným stupněm OFO, oznámení (V) není dostatečné ani při nástupu.

Přicházím jako nový zaměstnanec na NÚKIB, co je důležité vědět o OFO (D, T, PT)?


OFO (D, T, PT) vydává NBÚ. OFO se vydává na základě žádosti fyzické osoby vč. všech patřičných náležitostí a podkladů, které je žadatel povinen dodat. Tuto žádost NÚKIB potvrzuje razítkem, kterým deklaruje, že žadatel je relevantní a lze předpokládat, že při výkonu jeho pracovní činnosti mohou vznikat situace, kdy bude potřebovat přístup k utajovaným informacím stupně (D, T, PT). Je tedy dobré vědět, že OFO (D, T, PT) je vázáno na pracovněprávní vztah a na utajované informace, se kterými pracuje NÚKIB.

Bezpečnostní ředitel NÚKIB vede také seznam pracovních míst a funkcí vč. předpokladu o tom, jakou úroveň osvědčení mohou zaměstnanci ke své pracovní činnosti potřebovat, která pracovní místa není možné vykonávat bez příslušného OFO. Z toho důvodu je také toto proškolení vázáno na utajované informace a výkon pracovní činnosti v NÚKIB. Bezpečnostní ředitel NÚKIB eviduje i pracovní pozice, které potřebují přistupovat k utajovaným informacím, které má ve správě například NATO.

Pokud se jako zaměstnanec budete podílet například na projektech NATO, kde byste měl přistupovat k utajovaným informacím NATO, musíte zažádat NBÚ o vydání tzv. „osvědčení cizí moci.“ Poté dostanete další poučení, proškolení, přímo od pověřeného zástupce NATO, které se váže k OFO, které již vlastníte. Nemusíte tedy žádat o další OFO, je přenositelné, protože Česká republika je členem NATO. NATO má však povinnost ohlídat, že utajované informace, ke kterým budete přistupovat, nepřevyšují Vaše OFO. To, co v tomto modelovém případě platí pro NATO, platí i pro další organizace, které utajované informace spravují.

Každý zaměstnanec, který od NBÚ obdrží OFO pro cizí moc, je povinen to oznámit na oddělení personální bezpečnosti a krizového řízení tím, že dodá sken OFO pro cizí moc.

Budu mít stážistu, musí mít oznámení (V) nebo osvědčení (D, P, T)?


Ano, stážistů, kteří na NÚKIB přichází v rámci zasmluvněné stáže se typicky týká oznámení (V). Oznámení (V) stážistům umožní pohyb po budově, v prostorách, které potřebují navštěvovat pro výkon své pracovní činnosti, bez doprovodu. Bez oznámení (V) by totiž stážista nemohl bez doprovodu sám odejít ani na WC, jelikož by byl evidován jako prostá návštěva. Oznámení (V) u stážistů chrání také NÚKIB před hypotetickou situací, kdy stážista zaslechne něco citlivého, nebo v případě selhání zaměstnanců utajovaného, a tuto informaci by dále vyzradil. Pokud má stážista oznámení (V) je také poučený, proškolený o ochraně utajovaných informací a za případné vyzrazení citlivých či utajovaných informací by byl odpovědný.

Oznámení (V) je u stážistů platné pouze po dobu trvání pracovněprávního vztahu, tzn. po dobu stáže, která je zasmluvněná. Pokud stážista získá na NÚKIB pracovní místo a stává se zaměstnancem, musí si znovu zažádat o nové oznámení (V) protože se mění kategorie pracovněprávního vztahu. Oznámení (V) vydává zaměstnavatel, typicky je za jeho vyřizování zodpovědný bezpečnostní ředitel. K němu dostane také nové poučení, proškolení.