PLC
Programmable Logic Controller

PLC mívají modulární koncepci. Skládající se z centrální procesorové jednotky, napájecí jednotky, modulu vstupů, výstupů a komunikačních rozhraní. Například vstupy můžeme rozlišovat na digitální, analogové, enkodérové, pomalé a rychlé atd. Velká variabilita jednotlivých modulů činí PLC vysoce přizpůsobitelnými prostředí a úkolu, který mají plnit. Koncová zařízení jsou připojena na vstupy a výstupy PLC.

PLC jsou jedny z nejvíce používaných komponent v průmyslové automatizaci na světě.

První PLC bylo vytvořeno firmou Modicon (dnes součást Schneider Electric) v roce 1968 pro firmu General Motors.
Do té doby bylo řízení prováděno pomocí elektromechanických relé. Logická funkce byla dána vzájemným zapojením relé.

PLC nahradilo rozměrné panely s relé a umožnily inženýrům jednoduše a rychle měnit konfiguraci a časování sekvencí logických akcí. Vznikla tím možnost měnit konfiguraci během několika minut, namísto dnů a týdnů.


PAC - PROGRAMMABLE AUTOMATION CONTROLLER

Jedná se o nová zařízení, která plní obdobné funkce jako PLC, ale májí více paměti, jsou rychlejší a snadněji rozšířitelné než PLC. Jsou ještě více orientovaná na modulárnost. Na tyto zařízení se lze dívat jako na pokročilá PLC. Rozdíl mezi PLC a PAC není pevně definován. Některá PAC mohou být programována v jazyce C a C++.



PROGRAMOVACÍ JAZYKY PLC

Mezinárodní standard IEC 61131-3 uvádí následující programovací jazyky. Jazyky jsou voleny tak, aby respektovali historický vývoj a zohledňovali různé aplikace využití PLC. Stejně tak mají umožnit programovat PLC i technikům, kteří neznají vyšší programovací jazyky používané ve výpočetní technice.

LD – LADDER DIAGRAM (LAD)

FBD – FUNCTION BLOCK DIAGRAM

ST – STRUCTURED TEXT

IL – INSTRUCTION LIST

SFC – SEQUENTIAL FUNCTION CHART

Více informací je třeba možno získat na například na plc-automatizace.cz


LD – LADDER DIAGRAM

Grafický způsob zápisu vycházející ze struktury schémat zapojení reléových logických obvodů v liniovém provedení (vyskytují se, zde například spínací a zapínací kontakty). Logika čtení signálu je zleva doprava shora dolů.

LD


FBD – FUNCTION BLOCK DIAGRAM

Grafický zápis vycházející ze struktury kreslení schémat zapojení digitálních logických obvodů (integrovaných obvodů). Logika čtení signálu je zleva doprava.

FBD



ST – STRUCTURED TEXT

Vyšší programovací jazyk s textovým zápisem. Programování je podobné jako ve strukturovaném programovacím jazyce Pascal.

ST


IL – INSTRUCTION LIST

Někdy též STL (Statement list) jedná se o textový zápis programování obdobný jako je zápis programu v JSA (Assembler). Je však univerzální pro všechny procesory používané v PLC různých výrobců nejedná se tedy přímo o kód pro procesor a je nutné ho kompilovat. 

IL


SFC – SEQUENTIAL FUNCTION CHART

Grafický zápis – obdoba vývojových diagramů používaných při vývoji software. Vychází z Petriho sítí (Grafcet). Využívá se pro tvorbu složitých sekvenčních programů. Jednotlivé bloky se se skládají z kódů, které mohou být vytvořeny některým z předchozích PLC programovacích jazyků. Umožňuje paralelní zpracování operací.

SFC